Kompot z antonówek z rozmarynem

07:29

Prawdziwe retro jabłka i retro smak! Antonówki dalekie od współczesnych wypolerowanych jabłek, kapryśne, owocujące obficie ale co dwa lata, ekonomicznie nieuzasadnione.
Niedojrzałe są kwaśne tak, że nawet najwięksi twardziele się poddają.
Idealne do szarlotki i po prostu stworzone do przetworów. Mamy w starym sadzie kilka drzew antonówek. W sezonie codziennie zrywam jabłka, pakuję do skrzyń i przetwarzam, na zapas na dwa lata.
Uspokajam się w tym sadzie, wdycham zapach jabłek, tuż obok jest pasieka, uszy koi szum pszczół. Zrywam jabłko za jabłkiem i pieczołowicie układam w skrzyniach, później na starutkich taczkach przetaczam do samochodu i wiozę do domu do domowej przetwórni. Robię przeciery, kompoty, próżę na szarlotkę, robię dżemy, serki owocowe, octy.

Moje odkrycie ostatniego lata - kompot z antonówek z rozmarynem. Kwaskowatość jabłek idealnie gra z delikatną słodyczą syropu i orzeźwiającym aromatem rozmarynu.
W tym roku kompot gościł na wigilijnym stole - ponieważ nie przepadam za kompotem z suszu to właśnie ten jabłkowy kompot podrasowany jeszcze goździkami królował na stole.You Might Also Like

0 komentarze

Dziękuję za pozostawienie komentarzy :)

Popular Posts

Like us on Facebook

Obserwatorzy